Kaya ve Taş Düşmesi

Demiryolu lKarayolu lHidro Elektrik Santralleri (HES ve Regülatör) lMimari Yapılar l Madenler lÖren Yerleri

 

 

ALPYILDIZI doğanın büyüleyici öfkesi olan kaya ve taş düşmelerine karşı güvenilir, çevre dostu ve uygun maliyetli çözümler sunar. Hiç şakası olmayan kaya ve taş düşmesiyle mücadele seçkin bir ekiple yapılmalıdır. Yerden metrelerce yüksekten düşecek bir kayanın, yaşamı ve yapıları tehlikeye atacağının farkındayız.

Her gün binlerce insanın geçtiği karayollarında ve tren yollarında çelik tel ağlarla ve kaya bariyerleriyle şev koruma uygulaması yapılırken risklerin iyi analiz edilmesi gerekir. Sonrasında yapılacak işin projelendirilmesi ve doğru ürün kombinasyonlarıyla en doğru çözümlerin uygulanması gerekir. Tüm bu uygulamalar esnasında da ulaşımı sağlayan yolları açık tutmak zorundayız. Birçok kişinin hayatı, işi ve şehrin ekonomisi bu yolların açık kalmasına bağlıdır.

Çelik ağlarla ve kaya bariyerleriyle şev koruma uygulamasının önemi sadece ulaşım yollarında değil, bugün Türkiye’nin enerjisi olan hidro elektrik santrallerinin (HES ve Regülatör) korunmasında da ortaya çıkmaktadır. Hem çalışanlarınızın güvenliğini hem de enerjinizin kesintisiz devam etmesini sağlıyoruz.

Çelik tel ağ uygulamalarımız eski uygarlıkların Dünya üzerinde inşa ettiği görkemli yapıları n güvenliğini sağlarken aynı zamanda insanları da bu görkemli yapıların tehlikelerinden koruyor. Kültürel ve tarihi yapılarımıza zarar vermeden onları geleceğe taşıyoruz.

Yaşamın ne kadar kırılgan olduğunu şev ve yamaç yanlarına kurulan yaşam alanlarında da gözlemliyoruz. Ailenizi, yaşamınızı ve mülkünüzü korumak bizim görevimiz.

Hayatta kalmanın mucize sayıldığı zorlu coğrafyalarda;

  • Serbest Kayaların Düşürülmesi
  • Kaya Bulonu ve Ankraj Yapılması
  • Çelik Tel Ağ Kaplaması
  • Erozyon Kontrol Geomatı
  • Bölgesel Stabilizasyon Yapılması
  • Kaya Bariyerleri Yapılması

gibi efektif çözümlerimizle hem yaşamı hem de yapıları koruyoruz.

Yer çekimiyle şaka olmaz! Doğa ile mücadelede risklerin farkındayız. Tüm uzmanlığımızla işinizi kolaylaştırmak için buradayız.

Hemen bizimle iletişime geçin.

Yamaç ve Şev Temizliği

Yamaç ve şevlerde gevşek ya da serbest halde duran kaya, taş ve devrilen ağaçlar hayati risk demektir.

Zorlu hava koşulları nedeniyle yamaç ve şevlerdeki en ufak bir sorun büyüyerek yaşamı tehlikeye sokabilir.

Uzman endüstriyel dağcılarımız gerekli analizleri yaptıktan sonra serbest haldeki kaya, taş ve devrilmiş ağaçları en efektif çözümlerle aşağıya indirmeyi amaçlar.

Yaşam alanlarınızı ve yapılarınızı korumak için şev ve yamaçta serbest halde bulunan kaya ve taşları kriko, levye, patlatma ve basınçlı hava yastıkları gibi yöntemlerle güvenli bir şekilde düşürüyoruz.

Çelik Tel Ağ

Çelik tel ağlar; geniş yüzeylerin kaplanmasında güvenilir, çevre dostu ve uygun maliyetli çözümlerdir. Sert ve zorlu coğrafyalardaki şev ve yamaçlarda, uzman ekiplerimiz öncelik olarak 100kj’e kadar düşme enerjisine sahip kaya ve taşların hareket etmesini engeller. Sonrasında ise düşen kaya ve taşların şev ve yamaç diplerinde kontrollü bir biçimde birikmesini sağlar.

Uygulama sırasında çelik tel ağlar ankrajlarla birlikte yüzeyle birleştirilir ve proje ihtiyaçları doğrultusunda çelik halatlarla da güçlendirilir.

Çelik tel ağ yüzey kaplama sistemlerinde zamanla oluşabilecek yıpranmalar uzman ekiplerimizce kolaylıkla tamir edilir.

Kaya Bariyeri

Kaya bariyeri doğanın tüm yıkıcı gücü ve heybeti karşısında 250kj’den 10.000kj’e kadar potansiyel düşme enerjisine sahip kaya düşmelerine karşı koruma amaçlı yapılmaktadır.

Geniş ölçekli ve zorlu arazi koşullarında teknik, topoğrafik, uygulanabilirlik ve maliyet bağlamında kaya bariyerleri kullanmak bazen diğer şev stabilizasyonu yöntemlerine göre daha ideal bir çözümdür.

Yüksek enerji sönümleyici kaya bariyerlerimiz 100km/s’ten fazla hızla hareket eden 25 tonluk bir kayayı bile durdurabilecek şekilde dizayn edilir. Yüksekliği, dayanıklılığı ve hat uzunluğu tamamen proje ihtiyaçlarına göre tasarlanarak kalıcı bir çözüm sunar.

Kaya bariyerleri ETAG 27’ye (Avrupa Test ve Onay Kılavuzu 27) sahiptir.

Erozyon Kontrol Geomatı

Erozyon kontrol geomatı eğimli yamaç ve şev yüzeylerinde yağış ve rüzgar gibi iklimsel nedenlerden dolayı oluşan erozyonu engellemek ve yamacı desteklemek için kullanılan sistemlerdir.

Geomat kullanmanın avantajı yüzeyde yağmur ve rüzgar gibi iklim olaylarına maruz kalan üst toprağı erozyona karşı korumasının yanı sıra doğal erozyon kontrolü etkisi olan bitki örtüsünün oluşmasını sağlamasıdır.

Yamaç ve şev yüzeyi her zaman topraktan oluşmaz. Gevşek ve serbest kayalardan oluşan parçacıklı yüzeylerde de bu ürün çelik tel ağ ile kompozit şekilde üretilen haliyle kullanılabilir.

Bölgesel Stabilizasyon

Kaya ve taş düşmesi sorunları bize yaşamın ne denli kırılgan ve sürprizlerle dolu olduğunu gösteriyor. Bu işte sürprize yer olmadığı biliyoruz. Bölgesel olarak karşımıza çıkan büyük kütleli kaya bloklarının ilk hareketini engellemek için çelik halatlarla kuşatılması veya çelik halatlardan oluşturulmuş panellerle kaplanması gerekir.

Bölgesel stabilizasyon sistemleri sayesinde kaya kütlelerini daha kararlı hale getirip, çok yönlü hareketlerini engelleyerek yaşamı insanlar ve yapılar için güvenli hale getiriyoruz.

Kaya Bulonu

Kaya bulonları, kalıcı ankraj uygulamasıdır. Şev ve yamaç yüzeylerinde kopma riski olup düşürülmesi efektif olmayan kayaların oluşturabileceği risklerin önüne geçmek için kayaların arkadaki sağlam zemine tutturulması amacıyla yapılır.

Kaya bulonları yerden metrelerce yüksekte endüstriyel dağcılarımızın üstün makineler kullanarak 10m’ye kadar değişen delgi boylarında uygulanabilir. Kaya bulonları ankraj tipi başta olmak üzere genelde ibo tipi ve genleşmeli tip olarak kullanılır.

Daha

Çevreci

Daha az iş makinesi ihtiyacı yaratarak karbon ayak izinizi azaltıyoruz. Çevreci
ürünlerle gezegeni koruyor, ekolojik çözümler sunarak Dünyamızı iyileştiriyoruz.

Mesajı başlat.
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için sorunlarınızla ilgili lütfen fotoğraf ve video da paylaşın.
Powered by