Cam Temizliği

Kentsel Yapılar

Mega Şehirler,
Mega Çözümler!

CAM NASIL TEMİZLENİR?

Cam temizliği, gökdelenlerde, plazalarda ve çok katlı yüksek yapılarda oldukça farklı şekillerde yapılabiliyor ama hala en iyi dış cephe temizliği insanlar tarafından yapılıyor. Son yıllarda artan mekanik, robotik hatta drone ile cam temizliği sistemlerine rağmen hala insan gücüne gereksinim duyulmaktadır.

İnsan gücüyle cam temizliği arasında kullanılan sistemler; iple erişim (endüstriyel dağcılık), temizlik asansörü ve sepetli vinçlerdir.

Asansörlü sistemlerde ve vinçle cam temizliğinde temizlik personeli dışında ilk yatırım maliyeti, teknik personel bulundurma zorunluluğu, periyodik bakım maliyetleri ve operasyonel süreçler maliyeti artıran unsurların başında gelmektedir. İş güvenliği açısında da yüksekte gerçekleştirilecek bu çalışmalarla ilgili acil durum eylem planı ve olası kazalarda personeli yüksekten kurtaracak bir ekibin hazır olması gerekmektedir.

Bu yüzden temizlik asansörü ve vinçle cam temizliği verimli olmadığı gibi çeşitli riskler taşımaktadır.

İPLE ERİŞİM CAM TEMİZLİĞİ

İple erişim (endüstriyel dağcılık) yöntemiyle yapılacak cam temizliği diğer yöntemlere göre hem daha hızlıdır, hem daha ekonomiktir hem de daha güvenli olması sebebiyle daha ön plana çıkmaktadır.

Yapılarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak söz konusu olduğunda, iple erişim yöntemiyle yapılan cam temizliği camlarınızı lekesiz tutmanın harika bir yoludur. Camlarınızı temizlenmenin bu benzersiz yöntemi, büyük dış cepheler ve yüksek binaları kir ve lekelerden korumanın en iyi yoludur. Ancak iple erişim yöntemiyle cam temizliği özel ekipman ve eğitim gerektirir. 

Gökdelenler, plazalar ve yüksek katlı konutlarda iple erişim yöntemiyle camlar nasıl temizlenir? İple erişim uzmanları yüksekte çalışma konusunda eğitimli profesyonellerdir. Bir camı temizlemeden önce binanın çatısında güvenli noktalara kendilerini sabitleyip, özel ekipmanlarla binanınızın en yüksek camlarından başlayıp aşağıya doğru camlarınızı temizler.  

Cam Silme Temizligi Dagci Iple Erisim

CAMLAR NE SIKLIKTA SİLİNMELİ?

Camlarınızın düzenli olarak temizlenmesi, bakımlarına katkıda bulunur ve mümkün olduğunca uzun süre kullanılmasına olanak sağlar.

Düzenli temizlik yapılmadığında, pencerenin etrafında kir, pislik ve döküntü oluşması muhtemeldir. Pencerenin altında bir çıkıntı varsa, bu daha da olasıdır. Kötü havalarda, bu kir ve kalıntılar gevşeyerek binanızın yakınındaki yayalar için tehlike oluşturabilir. Düzenli temizlik bu riski ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kirli pencerelerin binadaki personelin performansını etkilediği bilimsel olarak kanıtlandığı için en üst katlarda bile pencerelerinizi temizlemeniz önemlidir. Çalışmalar, kirli pencerelerin çalışanların ruh hali üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu göstermiştir. Birçok bilim adamı, iş günü boyunca kirli pencerelerin ve ışık yoksunluğunun sonuçlarından bahseder. Çeşitli araştırmalara göre temiz camların çalışanların görevini tamamla konusundaki etkisi %38, müşterilerin ise her şeye %7 daha fazla ödemeye razı olması demektir. Her 3 kişiden 2’si dışarıdan bakınca yeterince temiz görünmeyen bir mağazaya girmeyeceğini belirtiyor.

Camlarınız tamamen temizken şehrin kesintisiz manzarasının bitmeyen güzelliğinin tadını çıkarmanın yolu yılda en az 2 kez camların silinmesinden geçiyor. Yaşadığınız bölgenin iklimi ve çevre kirliliğine göre bu rakam yılda 4 keze kadar artabilir.

CAM TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLECEKLER

Kullanılacak malzeme ve ekipmanların standartlara ve cam temizliğine uygun kendini ispatlamış güvenilir markalar olması hepimiz kabul ettiği genel bir durumdur bunların dışında, güneş doğrudan üzerlerine düştüğünde veya sıcak günlerde camları asla temizlememelisiniz. Bunun nedeni, camın çok çabuk kuruması ve çizgiler oluşmasıdır. Gri ama kuru bir gün bu nedenle pencerelerinizi temizlemek için en uygun zamandır.

Bu çözümler, özellikle konut projeleri, gökdelenler, oteller, alışveriş merkezleri (AVM), hastaneler, müzeler, çelik konstrüksiyon yapılar, eğlence ve spor tesisleri, depolar, eğitim binaları, havalimanları, terminaller, köprüler, reklam alanları gibi en çok kullanılan sektörlerde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kirli işlerinizi bize bırakın! Hemen bizimle iletişime geçin ve size özel hizmetlerimizden faydalanın. Hemen arayın.

500 +
Biten Proje
150000 +
Saat Deneyim
35 +
Çalışan

Sorunuz var mı?

Destek ekibimiz size yardımcı olabilmek için mesai saatleri içerisinde tüm sorularınıza geri dönüş yapmaktadır.