Güçlendirilmiş Çelik Ağ

Kaya ve Taş Düşmesi

Yer çekimiyle
şaka olmaz!

GÜÇLENDİRİLMİŞ ÇELİK AĞ NEDİR?

Güçlendirilmiş çelik ağ; çift bükümlü çelik tel ağların esnekliği ve yüksek dayanma gücüne sahip çelik halatların birleşimi oluşturulan yenilikçi ve eşsiz bir kaya örtüleme sistemidir.

Güçlendirme amaçlı çelik grid üzerine uygulanacak çelik halatlar boyuna ve enine doğrultuda olağanüstü bir çekme ve delinme mukavemetine sahip eşsiz bir üründür.

Yüksek dayanımlı bir örtüleme uygulaması olan güçlendirilmiş çelik ağlar kaya düşmesini azaltmayla birlikte yüzey stabilizasyonu sağlamak amacıyla kullanılabilecek bir şev konsolidasyonu ürünüdür.

Güçlendirilmiş Çelik Ağ

GÜÇLENDİRİLMİŞ ÇELİK AĞIN ÖZELLİKLERİ

Kaya düşmesi sırasında alternatiflerine oranla ağ yapısını koruyan güçlendirilmiş çelik ağlar, mükemmel yük dağıtımı sayesinde de eşsiz bir koruma sağlar.

Potansiyel tehlikeler beklenen yük kapasitesini aştığında düşük uzama özelliği sayesinde geleneksel ürünlere karşı avantaj sağlar. Yüksek çekme mukavemeti ve delinme direnci sayesinde çelik tel ağlara göre 5 kata kadar dayanıklıdır.

Proje analiz ve ihtiyaçları doğrultusunda ağır galvaniz kaplı çelik halatların 20cm, 30cm, 50cm, 100cm gibi aralıklarla çelik ağlarla birlikte örülmesiyle yükler tepe ankrajlarına ve üst halatlara verimli bir şekilde aktarılır. Bu sayede sisteme yük bindiğinde de deformasyon oldukça azalır.

Yüksek dayanımlı ağ sistemi olan güçlendirilmiş çelik ağlarda çelik halatlar genellikle 8mm olarak dizayn edilir. Çelik halatların ağır galvaniz kaplaması olması ve mühendislik hizmetleri için üretilmiş olması gerekmektedir. Çelik halatla ilgili diğer bir önemli noktaysa çelik halatların yük taşımaya uygun kompozisyon ve emniyet katsayısında olmasıdır.

Güçlendirilmiş çelik ağın diğer avantajları ise: Tel kopması durumunda çözülmez. Esnek ve çok yönlü yapısında düşük maliyetle hızlıca uygulanabilir. Bitki büyümesini engellemez.

GÜÇLENDİRİLMİŞ ÇELİK AĞLAR NEREDE KULLANILIR?

Güçlendirilmiş çelik ağlar aslında birer yüksek dayanımlı örtüleme uygulamalarıdır. Geleneksel çelik tel ağların kapasitesinin aşılacağı durumlarda öncelikli olarak tercih edilir. Ayrıca kaya ıslahı çalışmalarında yüksek yamaçlığının olduğu alanlarda, potansiyel düşme tehlikesi olan duraysız büyük kaya bloklarının olduğu yerlerde kullanılması idealdir.

Bu çözümler, özellikle Demiryolu, Karayolu, Hidro Elektrik Santralleri (HES ve Regülatör), Mimari Yapılar, Madenler ve Ören Yerleri gibi en çok kullanılan sektörlerde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Risk değiştikçe önlemlerin de değişmesi gerekir. Kaya düşmelerine karşı; halat destekli çelik ağ koruma sistemleri ile daha fazla güvende olacaksınız. Hemen bizi arayın veya iletişime geçin.

500 +
Biten Proje
150000 +
Saat Deneyim
35 +
Çalışan

Sorunuz var mı?

Destek ekibimiz size yardımcı olabilmek için mesai saatleri içerisinde tüm sorularınıza geri dönüş yapmaktadır.