Kaya Tutucu Bariyer

Kentsel alanlar, karayolu,demiryolu, maden alanları ve endüstriyel yapıların emniyeti ve güvenliği için kaya ve taş düşmesine karşı kullanılan kaya bariyeleri (çelik bariyer) geniş ve yüksek şevlerde ya da yüzeysel önlemlerin alınmasının mümkün olmadığı yerlerde etkili bir çözüm yöntemidir.

Kaya tutucu bariyer uygulamaları genellikle yamaç veya şev yüzeyinde, kopma bölgesinden sonra gelen “geçiş bölgesi” ve “darbe bölgesi” alanlarına konumlandırır. Kaya bariyeri kurulum bölgesi için çeşitli mühendislik çözümlerinden faydalanılarak, potansiyel kayaların düşme hızı, sıçrama yüksekliği ve izleyeceği yolu çıkarılır. Bu sayede yüksekliği, kurulum açısı, yüksekliği ve kapasitesi tam olarak belirlenir.

Kaya bariyerleri 250kj’den 10.000kj’e kadar enerji soğurma kapasitesine sahiptir. Çeşitli yapısal elemanlardan oluşan kaya bariyerleri, 6-12m aralığından kurulan direk (post), fren elemanları, ankrajlar, 2-6m arasındaki yükseklikteki ağlardan oluşmaktadır. Güvenliği asla şansa bırakmayacak olanlar kaya bariyerlerinde EOTA ve ETAG 027 standartlarını gözetmelidir.

Kaya bariyeri uygulama sonrasında, büyük bir darbeye maruz kalıp deformasyona uğrayabilir. Buradaki en önemli nokta bariyerin tamir edilmeye fırsat bulmadan ikinci bir kaya kütlesi darbesine maruz kalması durumunda göstereceği işlevselliktir. Kaya bariyeri uygulamaları belirli zaman aralıklarında gözlemlenmeli, darbe sonrası bakımı yapılmalı ve ilgili bileşenleri değiştirilip sıfırlanmalıdır. Bu yüzden sadece ilk satın alma ve kurulum maliyetleri dışında orta ve uzun vade de bakım masraflarının olacağı göz ardı edilmemelidir. Bu arada unutmadan bariyer tedarikçisinin yedek parçaları zamanın temin etmesi de önemlidir.

Kaya düşmesine karşı koruma bariyerlerinde ilk bakılan özellik her ne kadar kj enerji soğurma kapasitesi olsa da, inovatif ürünler de bulunmaktadır. Mesela; ön montajlı, daha az ankrajlı, daha kısa ankrajlarla ankraj kuvveti ve kolay kurulum gibi özellikler karar sırasında önem teşkil eder.

Yaşamı korumak için vereceğiniz mücadelede yanınızdayız. Daha detaylı bilgi ve sorularınız için hemen bizimle iletişime geçin.