Çelik Tel Ağ Çalışma Ömrü

Kaya ve taş düşmesine karşına alternatiflerine göre daha çevreci ve uygun maliyetli olarak sunulan çelik tel ağların bu iddiasını destekleyen önemli özelliklerinden biri de kullanım (çalışma) ömürleridir.

Örneğin: 1985 yılında E80 Otoyolu İstanbul-Kocaeli kesiminde uygulanan çelik tel ağlar her ne kadar bakım ve tamire ihtiyaç duysa da 35 yıldır kullanımda.

Kaya ve taş düşmesine karşı kullanılacak çelik tel ağların çalışma ömrünü belirleyen 2 ana faktör vardır. Bunlardan ilki çevre koşulları ikincisiyse ürün kaplamalarıdır.

Çevre koşulları; kuru, nemli ve kirli hava gibi atmosferik koşullarla denize yakınlık, rakım, kırsal ve kent gibi coğrafi koşulları da içermektedir.

Ürün kaplamaları; çinko ve alüminyum gibi alaşım oranlarıyla birlikte plastik kaplamaları içermektedir.

Aşağıda EN 10223-3 tarafından hazırlanmış çalışma ömrü tablosu yer almaktadır.

Peki çalışma ömrü nedir diyorsanız işte tanımı: Bir ürünün, Temel Gerekleri yerine getirmeye uygun tasarlanan bir düzeyde performansını koruduğu süre (örneğin bir ürünün büyük tamir veya değiştirme ücreti gerektirmeksizin, temel özellikleri karşılaması veya en az kabul kriterlerini aşması). Bir ürünün çalışma ömrü doğal dayanımına, normal montajına ve bakımına bağlıdır.

Dayanım önceden tespit edilmiş bir ürünün ekonomik olarak makul varsayılan çalışma ömrü (tasarlanan çalışma ömrü olarak da adlandırılır) ile kullanımdaki fiili çalışma ömrü arasında açık bir ayrım yapılmalıdır. Fiili çalışma ömrü tasarım, kullanım yeri (maruz kalma), kurulum, kullanım ve bakım gibi imalatçının kontrolü dışında birçok faktöre bağlıdır.

Çelik tel ağlarla ilgili sorularınızı ve bilmek istediklerinizi hemen bizimle paylaşın.