İPLE ERİŞİM GÜVENLİK MİTLERİ

İple erişim, endüstride bakım ve tamir için uygulanabilecek en doğru yöntemlerden birisidir. Dışarıdan çok tehlikeli gibi görünse de aksine çok güvenlidir.

ÖYLESİNE BİR İP DEĞİL!

Birçok insan iple erişimci çalışanlara baktığında ipten sarkan insanlar görür. İşin aslı o ipler öylesine ipler değil, o insanlar da öylesine insanlar değillerdir.

Önce şunu söyleyelim bir değil iki ip kullanırlar. Bu iki ip, iki bağımsız ayrı emniyet noktasından çıkıp geldikleri gibi, çalışanın kemerinde de iki ayrı noktaya ulaşırlar. Bu şu anlama gelir. Emniyet noktalarından biri devre dışı kalsa bile diğeri çalışanı hayatta tutar. İpler de dahil kullanılan ekipmanlar ilgili EN ve/veya ANSI standartları ile birtakım testlerden geçmeyi başarmış ürünlerdir.

EKİP RUHU

Hiçbir iple erişim teknisyeni yalnız çalışmaz. Yani bu operasyon bir tek adam operasyonu değildir. Oluşabilecek tüm sürpriz olaylar ve beklenmeyen aksiliklerin getirdiği çıkmazları ekip halinde çözerler. Ekibin bir personeli kendini ip üzerinde hareket ettiremeyecek bir kaza geçirdiğinde, diğer personeller onu kurtaracak yetkinliktedirler.

BAĞLI EKİPMANLAR

İple erişim teknisyeni çalıştığı ekipmanları kullanmadığı zamanlarda cebine koymaz. Cam sildiği peluş, delik deldiği matkap, silikon sıktığı tabanca, montaj yaptığı kablo, her biri kemerin doğru noktalarında kendine bağlanmıştır. Bu malzeme kaybının önüne geçtiği gibi çevreye ve kişilere verilecek muhtemel zararın da yok olması anlamı taşır.

İNSANLAR

İpleri anlattık ya insanlar! İnsanlar ise yılların getirdiği çalışma sahası tecrübesini, yabancı bağımsız değerlendirmecilerin teorik ve pratik sınavlarından geçip aldıkları sertifikasyonlarla birleştiren personellerdir. Teknisyenler sahip oldukları teknik bilgiyi IRATA ve SPRAT diye adlandırdığımız eğitimlerini başarıyla geçerek ispatlarlar. Sahip olduğu tecrübe ve çalışma saati göz önünde bulundurarak 3 ayrı seviye söz konusudur. Her bir seviye kendi ayrı sınavına tabidir. Çalışma standartları, güvenlik ve iş yöntemi hususunda her çalışma sahasında en az bir Seviye 3 olması gerektiğini işaret eder. Yani o iplere bağlı insanlar, doğru önlem, doğru psikoloji, doğru tecrübe ile yoğrulmuş insanlardır.